Your address will show here +12 34 56 78

Jak zatraktivnit výuku češtiny a nechat naše žáky proniknout do tajů českého jazyka, které například ještě neznají? No přeci nabídnout jim ukázky textů těch, kteří náš milovaný jazyk ovládali a ovládají nejlépe! Proto naše Česká škola Madrid, zásluhou nové stážistky Katky (Káti), přišla od začátku letošního školního roku s velmi inspirativním projektem: Rok s českými spisovateli.

V čem to celé spočívá? Takřka každý týden se děti z České školy Madrid dozví nezbytné a také zajímavé informace o známém českém autorovi, jehož tvorba byla výhradně či alespoň částečně zaměřena na děti a mládež. Důležitou součástí jsou vybrané texty daného autora, se kterými pak v hodinách děti pracují. Vše je doplněno i obrazovým materiálem a dalšími souvislostmi. Každé skupině, od těch nejmenších až po ty starší, je určen text tak, aby byl pro ni co nejvhodnější.

Koho už naši žáci stihli poznat blíže? Tak například Miloše Macourka, jehož Mach a Šebestová se dočkali i televizního zpracování. Šli jsme i dále do historie. Studenti se seznámili i s Janem Jakubem Rybou, autorem žijícím před více než 200 lety, a jeho Českou mší vánoční. Nemohl chybět ani loutkoherec Josef Skupa, který jako první propůjčil hlas Spejblovi a Hurvínkovi. Nepředstavit Josefa Čapka, autora slova robot? To by přeci ani nešlo. Zapomenout se nesmělo také na s největší pravděpodobností nejznámější českou spisovatelku – Boženu Němcovou. Dalšími autory pak byli Ivan Olbracht, Josef Brukner, Václav Čtvrtek, Eduard Bass a František Halas.

Žáci se mohou ještě těšit například na Jana Drdu, Jiřího Žáčka či Ondreje Sekoru, který vymyslel postavu legendárního Ferdy Mravence.

Věříme, že tento projekt děti, a případně i jejich rodiče, povzbudí v zájmu o českou literaturu a samozřejmě také ke čtení knížek v jakémkoliv jazyce.