Your address will show here +12 34 56 78
Naše škola má smlouvu o vzájemné spolupráci s fakultami těchto vysokých škol: Univerzita Karlova, Univerzita Palackého, Západočeská univerzita, Masarykova univerzita a také Ostravská univerzita. Proto se naskýtá možnost praktické stáže v naší škole studentům a čerstvým absolventům v rámci programu ERASMUS +. Délka praxe: Minimálně 1 semestr, maximálně 1 školní rok Požadavky: Znalost španělského jazyka (střední úroveň) výhodou, ne podmínkou. Zkušenosti s výukou českého jazyka výhodou. Velmi oceníme práci s webem a editorské zkušenosti. Náplň práce: – výuka českého jazyka bilingvních česko-španělských dětí (předškolní a školní věk) – výuka skupinová a individuální (doučování dětí) – možnost výuky také dospělých studentů – spolupráce na přípravě školních a mimoškolních aktivit – spolupráce na přípravě webových stránek školy – spolupráce na propagaci školy v českých a španělských médiích   Přibližné termíny nástupu: Zimní semestr: první polovina září – konec ledna Letní semestr: od 1. února do poloviny června Zkušenosti našich stážistů    

Barbora Patáčiková (Pedagogická fakulta, Ostravská univerzita) absolventská stáž na školní rok 2017 – 2018

Můj splněný sen V průběhu studia na vysoké škole v Ostravě jsem vždy toužila vyjet do zahraničí. Ať už na pracovní stáž nebo na studijní pobyt, prostě poznat nové lidi, získat zkušenosti, zdokonalit se v cizím jazyce, užít si cestování, noční život a tak. Pět let však uteklo jako voda a já jsem se teprve v posledním ročníku rozhodla, že to po státnicích zkusím. A rovnou na celý školní rok. Zprvu jsem si nebyla jistá, jestli to opravdu zvládnu v tak velkém městě a navíc bez znalosti španělského jazyka. Ihned po příjezdu jsem však věděla, že jsem se rozhodla správně. Po prvním týdnu jsem se cítila, jako bych tam žila několik let. Všichni kolem byli velmi nápomocní a stále pozitivní. Myslím si, že Česká škola Madrid je tou nejlepší institucí, kterou jsem si mohla vybrat pro svou stáž. Mezi rodiči i vedením školy jsou skvělí lidé, kteří nezapomínají na svůj původ. A nejkrásnější na tom je, že ke vztahu k České republice, ke zvykům, tradicím a k jazyku vedou i své děti. V průběhu výuky bylo úžasné pozorovat, jak se i ti nejmenší dokáží vypořádat s dvojjazyčným prostředím. Nejvíce oceňuji volnost, kterou jsem jako učitelka měla. Mohla jsem přizpůsobit výuku jejich požadavkům a věnovat se tak učivu, které bylo náročnější. Kromě toho jsme se s žáky setkávali i na mimoškolních akcích, které jsme spolu s ostatními stážisty organizovali. Kdybych měla tu možnost, jela bych zas. Zažila jsem naprosto fantastický rok, v průběhu kterého jsem byla obklopena přátelskými lidmi s dobrým srdcem, procestovala jsem okolní města a ostrovy a zamilovala jsem si Madrid ještě víc! Vždycky se tam budu ráda vracet a povinnou zastávkou bude určitě i Česká škola Madrid. Tak na nic nečekej a jeď! Je to super!    

Tereza Kořínková (Pedagogická fakulta, Západočeská univerzita v Plzni) – 1. pololetí 2017/2018

Hodnocení stáže v České škole Madrid Když jsem před rokem vrátila ze svého prvního studijního pobytu z Anglie, netušila jsem, jak silný zážitek to ve mně zanechá a jak se mi bude po takové zkušenosti stýskat. Tím spíš když si uvědomím, jaký strach jsem z toho velkého skoku do neznáma měla. Právě proto jsem si řekla, že musím této příležitosti ještě využít, dokud studuji, a ještě někam vycestovat a získat další zkušenosti, než se vrhnu do pracovního procesu 🙂 Teď nevím, zda šlo o pouhou náhodu, ale neuplynul ani týden a obdržela jsem od fakulty email s nabídkou pracovní stáže v České škole Madrid. Když jsem zjistila, co by tato stáž obnášela, byla jsem nadšená. Samozřejmě se dostavily i pocity nejistoty a strachu, zda to vůbec zvládnu. Avšak na druhou stranu, mít možnost vyzkoušet si a podílet se na výuce Českého jazyka dětí za hranicemi České republiky, to je úžasná příležitost jak získat další zkušenost v tom, co chci v budoucnu dělat. A tak jsem hned s velkým zájmem na email odpověděla. A když se teď zpětně ohlednu, vím, že jsem se rozhodla správně. Díky této zkušenosti si teď více uvědomuji a jinak nahlížím na to, jak je důležité správně zvolit vhodný přístup k dětem ve výuce. Obecně není snadné vytvořit takové vyučování, kde máte možnost všechny děti posouvat stejným tempem a zároveň je rozvíjet i jako jednotlivce, obzvlášť když není tolik prostoru a času, kolik byste potřebovali. Navíc kolektiv v ČSM je opravdu úžasný (přes vedení školy, rodiče dětí až po samotné žáčky). Musím říct, že já jsem měla i neskutečné štěstí na ostatní stážistky, moc jsme se všechny skamarádily a doufám, že budeme v kontaktu i na dále. A samotný Madrid? Ačkoliv byl pro mě ze začátku velmi živým městem, tak se mi v něm rychle zalíbilo. Nabízí spoustu možností, kam vyrazit za kulturou i za zábavou. Hlavně je i skvělým výchozím bodem pro výlety do jiných koutů Španělska a nejen tam 🙂 Na závěr bych tedy jen chtěla dodat, že pokud se právě rozhodujete? Abyste se nebáli a vyrazili. Opravdu se jedná o nenahraditelnou zkušenost. Myslím si, že je to pravděpodobně nejlepší možnost, jak se osamostatnit. Jednoznačně to považuji zatím za jednu z nejlepších investic času i peněz ve svém životě. Věřím, že stejně jako já, na to časem budete vzpomínat celý život a budete velmi rádi, že jste se tenkrát rozhodli vyjet.    

Dana Svobodová (Pedagogická fakulta, Západočeská univerzita v Plzni) – 1. pololetí 2017/2018

V minulém školním roce jsem absolvovala studijní stáž v Lisabonu. Bylo to skvělé, a tak jsem se po návratu domů rozhodla přihlásit na další stáž. Fakulta mi ochotně nabídla hned několik možností. Zaujala mě právě Česká škola Madrid, jelikož náplň stáže korespondovala s mým studijním oborem. Samotné vyřízení praxe bylo velmi snadné. Stačilo si vyměnit pár e-mailů s přijímací institucí, podepsat pár papírů, koupit letenku a mohla jsem zase vyrazit do světa. Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla právě pro Madrid. Madrid je pulzující španělská metropole s krásným centrem. Je zde nespočetně mnoho možností, co dělat ve volném čase. Samotná stáž v ČŠM je pro mě nezapomenutelnou zkušeností. Výborná možnost, jak získat praxi do mého budoucího povolání a k tomu ji spojit s pobytem v zahraničí. Velkou výhodou je přátelský a nápomocný kolektiv. Měla jsem štěstí jak na děti, které jsem dostala na starost, tak i na spolustážistky, které se již v prvních dnech mého pobytu staly mými skvělými kamarádkami. Stáž jsem si užila a rozhodně bych jela znovu!    

Hana Rubická (Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně)- 1. pololetí 2017-2018

Já v České škole Madrid Na úvod musím říct, že jsme opravdu velmi ráda, že jsem do České školy Madrid vyrazila, protože to byla jednoznačně obohacující zkušenost. Skloubila jsem zde život v zahraničí, cestování a zároveň učitelství českého jazyka. Práce v ČSM je velmi specifická. Už jen z důvodu menší časové dotace, velkého objemu učiva, malého počtu bilingvních žáků. Toto nezvyklé prostředí se sebou nese mnoho nových pozitivních zkušeností a poznatků, ale samozřejmě se člověk nevyhne ani těžkým chvílím, kdy pochybuje o všech svých krocích. Jako největší pozitivum vidím velkou svobodu při práci. Mohla jsem si postavit výuku v rámci výstupů seskládat jakkoli, používat jakékoli metody a formy. Mně osobně tento přístup velmi vyhovoval, ale zároveň jsem si uvědomovala, že mám obrovskou zodpovědnost. Vzhledem k malé časové dotaci jsem si nemohla dovolit ztratit ani jeden týden něčím, co by absolutně nefungovalo nebo fungovalo jen napůl, ale zároveň jsem musela riskovat, protože na „zajeté“ postupy není čas ani prostor. Musela jsem se také naučit stát si za svými postupy, vědět, co dělám, umět vysvětlit, proč jsem něco přehodnotila nebo změnila. Naučila jsem se být ve své práci samostatná, ale zároveň se nebát ji konzultovat. Práce s bilingvními žáky je velmi dynamická a vysoce individuální. Vždycky vás překvapí. Ať už že nerozumí některým slovům nebo přirovnáním, které používáte každodenně, aniž by vás napadlo, že dítě, které navzdory tomu, že umí výborně mluvit česky, ho nikdy neslyšelo, anebo vás naopak překvapí tím, že zná českého spisovatele z 19. století. Musíte se snažit vcítit do nich, do jejich hlav, které často umí pojmenovat věci až ve čtyřech jazycích. Práci v České škole bych každému učiteli jenom doporučila. Rozsype vám všechny představy o učitelství, ale postaví vám nové, které budou zase o něco vyšší, širší, opravdovější.    

Michal Čermák, rok stáže: 2016, délka: LS

Po úspěšném absolvování magisterského studia (v lednu 2016) jsem se na začátku února 2016 vydal na praktickou stáž do České školy Madrid. Vždy jsem si říkal, že učit nechci a nikdy nebudu. Jenomže pobyt v hlavním městě Španělska všechno změnil. Česká škola Madrid mi dala opravdu hodně. V ČŠM vládne úžasná přátelská atmosféra, ať už mezi učitelským sborem či dětskými i dospělými žáky. Kdykoliv jsem potřeboval s něčím pomoci, vždy byl někdo po ruce. Já se to snažil oplácet stejnou mincí. Pokud nemáte příliš velké zkušenosti s výukou, věřte mi, že se do toho rychle dostanete a začne vás to nesmírně bavit. Nedílnou součástí školního roku jsou i nejrůznější doprovodné akce spojené s českou kulturou. Většina z nich je pro mě nezapomenutelná, a to zejména kvůli legendárním hláškám dětí. V ČŠM i díky členům (spíše členkám) ČŠM jsem poznal skupinu opravdu skvělých lidí, se kterými, doufám, budu i nadále v kontaktu. Moc si vážím této nabídnuté možnosti. A jak hodně tedy tato zkušenost změnila můj názor? Začal jsem se o výuku češtiny pro cizince stále více a více zajímat a budu působit jako lektor češtiny pro cizince na Univerzitě Palackého. Pokud by někdo jen trošku váhal nad stáží v ČŠM, tak ho mohu ujistit, že je to opravdu zkušenost k nezaplacení. Madrid je spektakulární město, Španělé jsou vřelí a pohostinní lidé a uprostřed všeho mumraje je český ostrůvek s názvem Česká škola Madrid, na který vzpomínám a doufám, že jej brzy navštívím.    

Kateřina Průšová, zimní – letní semestr 2016/2017

Jako studentka jsem absolvovala studijní pobyt v Lisabonu v Portugalsku. Ohromně jsem se pro pobyt v zahraničí nadchla a byla přesvědčena, že někam vyrazím na absolventskou stáž. Během roku, kdy jsem se dostala do posledního ročníku VŠ, se mi měnily priority a já začínala být poněkud líná se pídit po stáži. Jednoho dne mi ovšem přišel email s nabídkou stáže v České škole Madrid. V tu chvíli jsem se vrátila ke své touze zkusit si zase něco nového. Nabídka od ČŠM byla perfektní – budu učit děti z prvního stupně a získám praxi v oboru, který jsem vystudovala. Neváhala jsem a pustila se do vyřizování. Teď vím, že to bylo mé nejlepší rozhodnutí.

Stáž v ČŠM je pro mě ohromnou zkušeností. Dělám to, co jsem vystudovala v zajímavém a rozmanitém prostředí španělského Madridu. Mám možnost učit se španělsky v přirozených podmínkách a tzv. nasávat tradice a zvyky z první ruky. Kolegyně v ČŠM jsou nejlepší kolektiv, do kterého jsem se hned po promoci mohla dostat. Všechny jsou velmi nápomocné, ochotné a milé. Hned od začátku jsem neměla sebemenší problém zapadnout. Mé nadšení utvrdilo i to, že jsem se rozhodla si stáž prodloužit a zůstat zde celý školní rok. Teď už se jen těším, jak bude druhé pololetí probíhat! 🙂

   

Ema Hubáčková, zimní semestr 2016/2017

Zkušenost. To je slovo, kterým by se dal vyjádřit můj pobyt v České škole Madrid. Ale není zdaleka jediným výstižným slovem. Dále je to např. přátelství, rozmanitost, pohostinnost, lidskost.

Zrovna jsem se vrátila ze studijního pobytu ve Španělsku, když jsem najednou viděla nabídku praktické stáže na stránkách mé fakulty a i když jsem byla již ráda, že jsem doma, neváhala jsem ani vteřinku a okamžitě jsem se s nadšením obrátila jak na fakultu, tak na Českou školu Madrid. Sama jsem si totiž Českou školu našla již v létě na webových stránkách a chtěla jsem se s ní zkontaktovat. Byla to tedy taková ta osudová náhoda, která se neodmítá!

Před příjezdem jsem měla trošku strach, což je naprosto přirozené, ale již samotná komunikace s paní ředitelkou na dálku byla velmi příjemná. Paní ředitelka byla vždy velmi ochotná a milá a neváhala mi s čímkoliv pomoci. Stále si pamatuji svou první hodinu, kde mě všichni přivítali s otevřenou náručí a já se hned začala cítit jako doma. Děti byly naprosto úžasné a jak hodiny, tak příprava na ně mě velmi bavila. Nebyly to však jen hodiny samotné. Zažila jsem spoustu krásných zážitků při přípravě svátku Mikuláše, zpívaní vánočních koled a na vánoční dílně, která byla naprosto kouzelná.

Česká škola Madrid je více než jen škola. Je to záchytný bod a druhý domov pro ty, co v Madridu žijí, ale nezapomínají na své české kořeny a zvyky. A je příjemným a milým útočištěm všem, co by se chtěli ke skupince usměvavých učitelek přidat .

Byla to pro mne nezapomenutelná zkušenost a vím naprosto jistě, že pokud bych se do Madridu vrátila, ráda bych se do České školy Madrid jakýmkoliv způsobem znovu zapojila!